Kalibracja tachografu – kiedy trzeba wykonać, kto robi i ile kosztuje?
Tachografy to urządzenia cyfrowe, które wykorzystywane są w branży transportu drogowego. Montaż tachografów cyfrowych jest obowiązkowy, ich brak grozi surowym mandatem. Ważne jest, by były regularnie kalibrowane przez instalatorów lub warsztaty z odpowiednimi uprawnieniami. Warto wiedzieć, czym są i po co, jakie są konsekwencje ich braku. Na czym polega i kiedy potrzebna jest kalibracja tachografu? Dowiesz się poniżej.
Tachografy cyfrowe i ich znaczenie
Stosowanie tachografów służy m.in. do kontroli czasu pracy kierowców pojazdów. To na podstawie ich zapisów naliczana jest wysokość ich wynagrodzenia. Donoszą one także o ważnych sytuacjach na drodze i przechowują dane dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym, co może być przydatne w późniejszych sprawach. Najczęściej stosowane w transporcie drogowym są tachografy cyfrowe, ponieważ uniemożliwiają one nadużycia.
W pamięci tachografu przechowywane są informacje takie jak: zdarzenia i usterki, monitorujące punkty położenia, aktywność i tożsamość kierowcy
Instalowanie tachografu w pojeździe musi odbyć się zgodnie z określonymi wymogami oraz normami. Wszystkie kwestie z nimi związane są dokładnie opisane w Rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1360/2002 z 13 czerwca 2002 r. oraz Rozporządzeniem Rady (EWG) nr 3821/85 z 20 grudnia 1985 r. w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym. Należy pamiętać, że montaż tachografu cyfrowego jest wymagany w samochodach ciężarowych o DMC powyżej 3,5 t, przeznaczonych do transportu rzeczy i zarejestrowanych po 1 maja 2006 r.
Na czym polega kalibracja tachografu?
Na czym polega kalibracja tachografu? Polega na sprawdzeniu tachografu w samochodach ciężarowych pod względem jego prawidłowego funkcjonowania, a także dopasowania tachografu do pojazdu. Podczas kalibracji aktualizuje się lub potwierdza parametry pojazdu, m.in. numer rejestracyjny, numer VIN, VRN, kod rejestrującego państwa, a także wielkość opon, bieżący czas UTC czy bieżącą wartość licznika kilometrów. Każda kalibracja musi być przeprowadzona przez okręgowe stacje kontroli pojazdów lub warsztat samochodowy posiadający odpowiednie uprawnienia.
Kiedy należy wykonać kalibrację tachografu?
W przypadku nowych urządzeń potrzebna jest legalizacja tachografu, której należy dokonać najpóźniej w ciągu 14 dni od daty rejestracji pojazdu. W tym przypadku nie ma znaczeni, czy pojazd jest nowy, czy z drugiej ręki, do doświadczonego fachowca wykonującego usługę należy zadbanie, by wszystkie informacje w urządzeniu były aktualne i prawidłowe. Kolejne kalibracje tachografu cyfrowego należy zgodnie z przepisami wykonywać regularnie co dwa lata, kiedy to legalizacja straci swoją moc. Ważna jest tabliczka instalacyjna, która znajduje się na ramie drzwi pojazdu, przy słupku B, przy drzwiach kierowcy albo przy tachografie - informuje ona o dacie ważności legalizacji tachografu.
Ponowna kalibracja tachografu jest niezbędna także w przypadku nietypowych sytuacji, nawet jeśli nie minął okres dwóch lat. Najczęściej takimi powodami są uszkodzenia tachografu, zerwanie plomb zabezpieczających, wadliwe działanie tachografu (wskazywanie błędnej godziny itd.), wymiana opon na osi napędowej pojazdu, a także zmiana numeru rejestracyjnego pojazdu.
Co grozi za brak kalibracji tachografu?
Warto pamiętać, że kary za brak skalibrowanego tachografu są dosyć dotkliwe. Kary za brak tachografu lub bez ważnej jego kalibracji wynosi odpowiednio 2000 i 1000 zł. Najczęściej to kierowcy są zobowiązani do zgłaszania upływających terminów. Jednak odpowiedzialność za zapłatę kary ponosi osoba zarządzająca transportem w przedsiębiorstwie i przewoźnik. Kierowca w tym wypadku niestety także może otrzymać mandat. Warto zwrócić uwagę, że kary wynoszą znacznie więcej niż koszt kalibracji urządzenia.
Dane kalibracyjne tachografów
Co to właściwie są dane kalibracyjne tachografów? To przede wszystkim wszystkie dane, które rejestruje oraz przechowuje tachograf. Podstawowymi informacjami są parametry kalibracyjnych znanych w momencie aktywacji, dane dotyczące pierwszej kalibracji po aktywacji urządzenia oraz pierwszej kalibracji w obecnym pojeździe (identyfikowanym numerem VIN, numer rejestracyjny pojazdu). Warto wiedzieć, że tachograf przechowuje informacje z aż pięciu ostatnich kalibracji.
Każda kolejna kalibracja wprowadza nowe dane do tachografu. Przy każdej z nich rejestruje się rodzaj danej kalibracji (może to być aktywacja, pierwsza instalacja, aktualizacja albo przegląd okresowy). Wprowadzana jest nazwa (nazwisko) i adres warsztatu, który przeprowadzał operację, numer karty warsztatowej oraz data jej ważności, a także kwestie związane z identyfikacją i charakterystyką pojazdu oraz parametry: rozmiar opon, ustawienia ogranicznika prędkości, licznik kilometrów, a także data i godzina.
Legalizacja i kalibracja tachografu
Kalibracja i legalizacja tachografu wymaga skorzystania z usług doświadczonego i posiadającego odpowiednie uprawnienia warsztatu samochodowego lub stacji kontroli pojazdów. W serwisie samochodowym Tacho oferujemy możliwość kalibracji oraz legalizacji tachografu cyfrowego w pojazdach ciężarowych. U nas w krótkim czasie skalibrujesz swój tachograf. Współpracujemy z doświadczonymi i wykwalifikowanymi fachowcami. Pamiętaj, że brak legalizacji tachografu jest karalny, dlatego nie warto zwlekać z wizytą w naszym serwisie. Dokonujemy przeglądu tachografu, a nasze usługi są w atrakcyjnych cenach. Oferujemy także wsparcie merytoryczne oraz stałą współpracę. Skontaktuj się z nami, by sprawdzić szczegóły naszej oferty.