Przegląd Taxi

Taksówka to samochód, który musi spełniać pewne wymagania techniczne w zakresie wyposażenia oraz wymogi wynikające z przepisów prawnych. Ciągła jazda na krótkich trasach czy wielokrotnie uruchamianie silnika w ciągu dnia to destrukcyjne warunki eksploatacji dla auta. Bez względu na to, czy pracujesz na własny rachunek, dla korporacji taksówkarskiej, czy dla aplikacji — musisz sprawdzić stan techniczny Twojego narzędzia pracy. Wtedy, gdy wymagają tego przepisy i wtedy, gdy pojawią się uszkodzenia pojazdu, które mogą być niebezpieczne dla Ciebie, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. W TACHO oferujemy kompleksowy przegląd samochodu Taxi, dbając o to, aby sprawdzić każdy najmniejszy szczegół.

Taksówka – przepisy i wymagania prawne

Pasażerów nie można przewozić standardowym, osobowym samochodem. Aby samochód mógł nazywać się taksówką, musi spełnić szereg wymagań technicznych. Przez pewien czas pewna dowolność obowiązywała w przypadku pracy dla tzw. aplikacji. Jednak i to się zmieniło. Zarówno taksówka, jak i taksówkarz, muszą spełnić szereg wymagań prawnych.

Przede wszystkim auto przeznaczone do pracy w roli taksówki, musi mieć przynajmniej dwa miejsca dla pasażerów (zazwyczaj na tylnej kanapie) i po dwoje drzwi po każdej stronie nadwozia. Prawo nie określa, czy mają to być drzwi otwierane, czy suwane. Możliwe są również rozwiązania takie jak dwoje drzwi z prawej strony – jedne z lewej strony i jedne z tyłu nadwozia. Jeśli zdecydujesz się na auto rodzinne, nawet 6-osobowe, możesz liczyć często na lepsze zlecenia. Korporacje żądają wyższych kwot za realizację usług z wykorzystaniem większego pojazdu. Niezbędne jest te z pomieszczenie na podręczny bagaż, czyli bagażnik.

Co jeszcze musi mieć TAXI? Prawo określa również niezbędne wyposażenie auta typu taxi. W jego skład wchodzą: gaśnica, apteczka, koło zapasowe i trójkąt ostrzegawczy. Jest w tym pewna sprzeczność, albowiem wielu producentów aut od lat nie oferuje samochodów z kołem zapasowym, tylko dojazdowym, albo zestawem do naprawy koła. Są też auta z oponami typu runflat.

Na dachu auta powinien znaleźć się także podświetlany kogut i napis TAXI. Dodatkowe światło z napisem „TAXI” musi odpowiadać  następującym warunkom:

  • rozmieszczenie: na dachu,
  • barwa: biała lub żółta samochodowa z czarnymi napisami widocznymi z przodu i z tyłu pojazdu;
  • połączenia elektryczne: światło może być włączone wówczas, gdy taksometr jest wyłączony, niezależnie od włączenia innych świateł i położenia urządzenia umożliwiającego pracę silnika;
  • włączenie lub wyłączenie taksometru powinno powodować równoczesne odpowiednio wyłączenie lub włączenie światła,
  • powinno być widoczne po zapadnięciu zmroku z odległości co najmniej 50 m przy dobrej przejrzystości powietrza.

Musisz wziąć także pod uwagę określone wymagania poszczególnych firm, dla których chcesz pracować. Mogą one określać rodzaj auta, rocznik auta, rodzaj napędu (w celu umożliwienia wjeżdżania w strefy eko i nie tylko), a także rodzaj oznaczenia.

Przegląd Techniczny taxi – wymagania

Właściciel samochodu zarejestrowanego jako taksówka musi wykonywać przegląd standardowy oraz dodatkowy. Podczas standardowego, pierwszego przeglądu diagnosta sprawdza stan techniczny układu hamulcowego, kierowniczego, poprawność pracy zawieszenia, ewentualnie także emisję spalin. W trakcie drugiego przeglądu (który można wykonać w tej samej SKP) diagnosta kontroluje taksometr elektroniczny i pozostałe wyposażenie, jakie taksówka musi posiadać zgodnie z obowiązującymi wymaganiami.

Ile kosztuje przegląd samochodu przystosowanego do przewozu osób TAXI?

Przegląd techniczny taksówki przeprowadzony w okręgowej stacji kontroli pojazdów kosztuje 98 zł (przegląd standardowy) plus 43 zł za drugą część, typową jedynie dla taksówek. Taksówkarz musi ponieść dodatkowe koszty, jeśli auto jest wyposażone w instalację gazową LPG (dodatkowe 63 złote).

Oba przeglądy (standardowy i dodatkowy) mogą odbywać się w tej samej  stacji kontroli pojazdów i w tym samym terminie, choć nie muszą. Przykład? Kierowca kupił auto i po jego zakupie przeprowadził przegląd techniczny. 3 miesiące później zdecydował się na rozpoczęcie pracy jako taksówkarz. Wówczas auto musi przejść badanie dodatkowe, tylko dla taksówek. Standardowy przegląd jest w dalszym ciągu aktualny.

Badanie techniczne TAXI w TACHO

Pracujesz jako taksówkarz dla korporacji taksówkarskiej albo na własny rachunek? Przewozisz osoby na rzecz popularnych aplikacji jak Wolt, Bolt czy iTaxi? Przyjedź do nas na przegląd! Pamiętaj, że Twoje auto przejdzie przegląd, jeśli ma taksometr elektroniczny z ważnym dowodem legalizacji. Zapraszamy do naszej siedziby w Rogoźniku koło Nowego Targu. Przeprowadzamy standardowe badanie okresowe (także dla aut z LPG), jak również dodatkowy przegląd tylko dla taksówek. A jeśli Twój pojazd, będzie wymagać naprawy — możesz ją przeprowadzić w naszym serwisie samochodowym.

Zapraszamy na przegląd taksówki do TACHO w Rogoźniku k. Nowego Targu.

Taxi