Jazda bez tachografu i karty kierowcy — w jakich przypadkach jest dozwolona?

 kiedy-dozwolona-jest-jazda-bez-tachografu.jpg

Trudno wyobrazić sobie pracę jako kierowca zawodowy bez tachografu cyfrowego, którego zadaniem jest rejestrowanie zarówno czasu pracy kierowcy, jak i przerw w czasie jazdy. Pełne działanie tachografu nie jest możliwe bez karty kierowcy. Czy istnieją sytuacje, w których można jeździć bez niej? Czy są wyjątki od obowiązku rejestrowania czasu pracy? Sprawdziliśmy to dla Was!

Czym jest karta kierowcy? Jak ją zdobyć?

Karta kierowcy to obowiązkowy, elektroniczny dokument kierowcy zawodowego zajmującego się przewozem drogowym. Dokument ten umożliwia używanie tachografu cyfrowego w pojazdach, służącego do ewidencji czasu pracy. Każdy kierowca zawodowy może posiadać jedną kartę kierowcy. Jak ją uzyskać? Potencjalny posiadacz musi mieć prawo jazdy kategorii C+E oraz ukończoną kwalifikację wstępną — jej potwierdzenie stanowi kod 95 w prawie jazdy.  Gdy kierowca spełnia wymienione wymagania, może złożyć internetowy wniosek do Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Na wydanie karty czeka się około 30 dni.

Jeżeli dokument ulegnie zgubieniu lub zniszczeniu, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie starania się o duplikat karty.

Możliwe konsekwencje prowadzenia samochodu bez karty kierowcy

Czy można jeździć bez karty kierowcy? Czy używanie karty jest obowiązkowe? Odpowiadamy — nie można, i tak — każdy kierowca zawodowy musi korzystać z tachografu w pojeździe, a co za tym idzie, również karty kierowcy. Obowiązek używania tachografu uregulowany jest w ustawie z dnia 5 lipca 2018 roku o tachografach.

Jazda z uszkodzoną kartą kierowcy lub bez niej wiąże się z możliwością otrzymania mandatu w wysokości do 500 złotych. W przypadku długotrwałej jazdy z naruszeniem przepisów, kierowcy zawodowemu może zostać odebrane prawo jazdy na okres 3 miesięcy, co uniemożliwia mu wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

Co zrobić, jeżeli zgubimy kartę lub ta zostanie skradziona?

Jeżeli kierowca pracujący w transporcie drogowym, wykonujący przewozy rzeczy lub osób zgubi kartę do tachografu, bądź zostanie ona skradziona, musi zgłosić to do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. O fakcie tym musi także powiadomić Policję. Czy jako kierowca zawodowy mogę jeździć bez karty kierowcy, jeżeli została zgubiona bądź skradziona? Jedynie przez 15 dni i to przy przestrzeganiu kilku zasad wynikających z posiadania tachografu w samochodzie. Przede wszystkim przed każdą podróżą musisz wydrukować dane pojazdu wraz ze swoimi danymi i podpisać dokument. Dokładnie to samo musisz uczynić po zakończeniu trasy. Dodatkowo przez cały ten czas musisz mieć przy sobie kopię wniosku o wydanie nowej karty kierowcy.

Kiedy dozwolona jest jazda bez tachografu i karty kierowcy?

Wbrew pozorom, istnieje kilka wyjątków, gdy kierowca może poruszać się pojazdem z tachografem bez karty kierowcy. Zaliczamy do tego jazdę w celach rozrywkowych i prywatnych pojazdem lub zespołem pojazdów o masie do 7,5 tony.  Z obowiązku posiadania karty lub tachografu zwolnione są również przejazdy pasażerskie do 50 kilometrów. Kolejny wyjątek stanowią pojazdy specjalistyczne (pomoc drogowa, pojazdy ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 tony, elektryczne lub zasilane LPG, bądź CNG), wykonujące pracę w promieniu do 100 km od bazy przedsiębiorstwa — one również nie wymagają karty. Wciąż konieczne jest jednak prowadzenie odpowiedniej dokumentacji przejazdów.

Jazda bez karty jak opisać wydruk

Jeżeli będziesz musiał prowadzić pojazd z tachografem bez karty kierowcy, pamiętaj, aby sporządzać wówczas dokładną dokumentację. Jaką dokładnie? Już wyjaśniamy!

  • Rozpocznij podróż od wydruku początkowego — wydrukuj z tachografu informacje o pojeździe, wraz z aktualną datą i godziną. Na dokumencie dopisz swoje imię i nazwisko, numer prawa jazdy, a następnie się podpisz. Warto również dopisać miejsce startu trasy oraz dane firmy przewozu drogowego rzeczy lub osób.
  • Notuj aktywności — podczas przejazdu prowadź dokładny spis czynności dokonywanych po drodze, w tym czas prowadzenia pojazdu, przerwy na posiłki i odpoczynek.
  • Wydruk końcowy — po zakończeniu podróży ponownie wydrukuj dane z tachografu i zapisz na dokumencie czas i miejsce zakończenia przewozu. Upewnij się, że wydruk zawiera wszystkie niezbędne informacje. Umieść na nim aktualną datę i złóż podpis.

Kalibracja i legalizacja tachografu w TACHO

Tachograf to urządzenie nie do zastąpienia w pracy zawodowego kierowcy. Właśnie dlatego konieczne jest dbanie o jego stan techniczny. Kalibracja tachografu to nic innego jak aktualizacja bądź potwierdzenie danych na temat pojazdu znajdujących się w pamięci urządzenia. Legalizacja zaś stanowi dowód dokonania kalibracji i zarazem jest gwarancją poprawnego działania tachografu.

Pierwszą kalibrację tachografu należy wykonać w ciągu 14 dni od daty rejestracji pojazdu. Przy okazji wówczas dokonuje się także legalizacji. Każdą kolejną należy wykonać co najmniej co 2 lata w serwisach, posiadających do tego uprawnienia. Zarówno kalibrację, jak i legalizację tachografu możesz powierzyć specjalistom z TACHO. Zadbają oni o to, aby urządzenie poprawnie rejestrowało czas pracy kierowcy zawodowego, a ten mógł wykonywać swoją pracę zgodnie z przepisami!

Jazda bez karty kierowcy i tachografu — podsumowanie

Jazda bez karty w tachografie zdecydowanie się nie opłaca — grozi mandatem! Istnieje kilka wyjątków od reguły, jednak jest ich naprawdę niewiele. Zdecydowanie lepiej zadbać o skrupulatne rejestrowanie czasu pracy i używanie tachografu zgodnie z jego przeznaczeniem, aby nie narażać się na konsekwencje zarówno finansowe, jak i prawne.