Geometria kół i zawieszenia Nowy Targ

Ustawienie geometrii zawieszenia to jedna z najważniejszych czynności serwisowych. Musi o niej pamiętać każdy kierowca. Jeśli w samochodzie pojawiają się takie objawy jak uszkodzona opona, na której bieżnik ściera się w nierównomierny sposób, ściąganie samochodu podczas jazdy, konieczność ciągłej korekty toru jazdy czy też gorsze prowadzenie i wchodzenie w zakręty — warto umówić wizytę i zlecić regulację geometrii kół w TACHO.

Kiedy ustawić zbieżność i geometrię kół w Nowym Targu?

Dlaczego regularna kontrola geometrii kół (w tym zbieżności kół) jest konieczna? Każdy pojazd, bez względu na wielkość, wiek i moc silnika, wymaga odpowiednio ustawionej geometrii kół. Geometria kół zmienia się na skutek stopniowego zużycia elementów zawieszenia i układu kierowniczego spowodowanego jazdą po nierównej nawierzchni. Warto pamiętać, że źle ustawiona geometria kół przyspiesza zużycie nie tylko opon, ale także zawieszenia samochodowego czy układu kierowniczego. Dlatego każdego, kto chce dbać o stan swojego pojazdu, zapraszamy na kontrolę i ustawienie geometrii w warsztacie TACHO, w Rogoźniku obok Nowego Targu.

Geometrię warto sprawdzić i skorygować przy pojawieniu się pierwszych symptomów awarii. Ale to nie wszystko. Pomiar geometrii i jej korekcję należy wykonywać także wtedy, gdy:

 • kierowca kupił nowy komplet opon;
 • kierowca kupił nowy komplet felg (i opon) o rozmiarze innym, niż dotychczasowy;
 • raz w roku, dla sprawdzenia ustawień, zwłaszcza po sezonie zimowym;
 • gdy samochód uczestniczył w kolizji albo wypadku i został naprawiony;
 • gdy kierowca wjechał w bardzo głęboką dziurę w drodze;
 • jeśli w aucie przeprowadzano naprawę układu kierowniczego i wymieniano końcówki drążków kierowniczych, drążki kierownicze, albo przekładnię kierowniczą (maglownicę);
 • jeśli w samochodzie przeprowadzono naprawę układu zawieszenia i wymieniano wahacze, miechy powietrzne, końcówki drążków stabilizatora, sprężyny lub amortyzatory.

Główne symptomy nieprawidłowej geometrii kół

Jak można samodzielnie rozpoznać, że samochód ma rozregulowaną geometrię kół? Nawet minimalne odchylenie od ustawień fabrycznych będzie powodować szereg problemów. Jakich?

 • Przyspieszone zużycie opon – bieżnik opony nie ściera się równomiernie. Opony  są mocniej zużyte na bokach – od strony zewnętrznej lub wewnętrznej, zwłaszcza opony na osi napędowej. Rezygnacja z regulacji geometrii może sporo kosztować. Nowe opony mogą zostać uszkodzone już po przejechaniu 1000 - 2000 kilometrów.
 • Zwiększone zużycie paliwa, na skutek większych oporów stawianych przez źle ustawione koła.
 • Piszczenie kół podczas jazdy po zakrętach.
 • Ściąganie samochodu po puszczeniu kierownicy. Auto nie może utrzymać prostego kierunku jazdy. Kierowca musi cały czas korygować tor jazdy, przez co jazda przestaje być komfortowa. Ponadto układ wspomagania kierownicy ulega przyspieszonemu zużyciu na skutek ciągłego obciążenia. Może dojść do jego uszkodzenia lub przegrzania (w przypadku EPS/EPAS).
 • Auto charakteryzuje się gorszym prowadzeniem i mniej precyzyjnie wchodzi w zakręty.
 • Dochodzi do przyspieszonego zużycia nadmiernie obciążonych części zawieszenia i układu kierowniczego samochodu. 

Ustawienie geometrii kół 3D w warsztacie w Nowym Targu

Czy czujesz, że Twój samochód nie prowadzi się tak stabilnie, jak kiedyś? Czy opony szybko się zużywają, a zużycie paliwa wzrasta? To może być znak, że Twoje koła wymagają dokładnej geometrii. Nie zwlekaj, nasz zespół doświadczonych mechaników jest gotowy, by zadbać o odpowiednią geometrię Twojego pojazdu w warsztacie TACHO w Rogoźniku (niedaleko Nowego Targu).  Dysponujemy najnowocześniejszymi urządzeniami  do pomiaru geometrii kół 3D..  Pamiętaj, że odpowiednio ustawiona geometria przedłuży okres eksploatacji opon, pozwoli zmniejszyć zużycie paliwa, a także wpłynie na lepsze prowadzenie i wyższy komfort jazdy, dlatego umów wizytę w TACHO już dziś!

Na czym polega ustawienie zbieżności kół samochodowych u mechanika?

W zdecydowanej większości aut ustawienie geometrii obejmuje korektę ustawień na drążkach kierowniczych, na przedniej osi. W większości współczesnych samochodów nie ustawia się geometrii tylnego koła.

Jak wygląda ustawienie geometrii w naszym warsztacie?

 • Ustawiamy pojazd w odpowiedniej pozycji, zgodnie z osią symetrii, aby móc rozpocząć pomiar. Dokładna diagnostyka to podstawa do wykrycia nieprawidłowości.
 • System komputerowy dokonuje pomiarów, porównując je z danymi fabrycznymi. Pozwala to znaleźć wszelkie, nawet najmniejsze uchybienia od normy.  
 • Jeśli zachodzi potrzeba, nasz serwis koryguje ustawienia zbieżności kół, kąt pochylenia kół, kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy, a także kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy. 
 • Przed odwiedzeniem naszej firmy sprawdź nasz cennik, z pewnością nie zaskoczymy Cię wysoką ceną naszych usług.

Przegląd zawieszenia samochodu w mieście Nowy Targ

Warto pamiętać o jednej rzeczy – aby ustawić geometrię kół, trzeba spełnić określone warunki. Nie każde auto może skorzystać z ustawienia geometrii kół. Kiedy nie można tego zrobić?

 • W samochodach powypadkowych, w których doszło do skrzywienia części zawieszenia, albo do przemieszczenia miejsc montażu zawieszenia. Przesunięcie miejsc mocowania zawieszenia po wypadku całkowicie uniemożliwia ustawienie geometrii.
 • W autach z mocno zużytym zawieszeniem, w których są duże luzy w przegubach metalowo-gumowych.
 • W autach z mocno zużytym układem kierowniczym, gdzie są luzy w na połączeniach drążków i końcówek drążków kierowniczych.

Jeśli w aucie występują problemy z zawieszeniem, które uniemożliwiają ustawienie geometrii – zapraszamy do naszej firmy. Jesteśmy w stanie naprawić zawieszenie w aucie, co pozwoli ustawić właściwą geometrię kół.  Nasz warsztat samochodowy oferuje szereg innych usług, takich jak mechanika pojazdowa i diagnostyka (w tym zawieszenia), którą możemy prowadzić dzięki nowoczesnej stacji kontroli pojazdów. Wykorzystujemy sprzęt pomiarowy (między innymi w SKP), który pozwala nam znaleźć wszystkie luzy i uszkodzenia w układzie kierowniczym i zawieszeniu.  Potrafimy znaleźć uszkodzony element zawieszenia i możemy go szybko wymienić. Dzięki temu ustawienie właściwej geometrii zawieszenia będzie znów możliwe. Należymy do sieci partnerskiej dystrybutora części ProfiAuto, dzięki czemu mamy dostęp do tysięcy części samochodowych wysokiej jakości.

Zapraszamy do serwisu samochodowego TACHO na profesjonalną geometrię kół — zatroszczymy się o Twoje bezpieczeństwo i komfort jazdy!